سخنرانی استاد رائفی پور با موضوع انقلابی به سمت ظهور

سخنرانی استاد رائفی پور با موضوع انقلابی به سمت ظهور

سخنرانی استاد رائفی پور در شهرستان قدس

به فرموده مقام معظم رهبری:

«انتظار، ایجاب می کند که انسان، خود را به آن شکلی، به آن صورتی، به آن هیئت و خُلقی نزدیک کند که در دوران مورد انتظار، آن خُلق و آن شکل و آن هیئت متوقع است. این لازمه انتظار است... ما که منتظر هستیم، باید خودمان را به این امور نزدیک کنیم، خودمان را با عدل آشنا کنیم،

آماده ی عدل کنیم، آماده پذیرش حق کنیم.»1 انقلاب اسلامی ایران نیز به عنوان یک حکومت منتظر، وظایف و تکالیفی دارد. در این رابطه با حجت الاسلام والمسلمین کلباسی، مدیر مرکز تخصصی مهدویت، به گفت وگو نشستیم.

 به نظر می رسد به دلیل تبلیغات منفی گسترده، علیه جمهوری اسلامی، اندیشمندان و متفکرین ما باید بیشتر به تبیین جایگاه نظام اسلامی نسبت به انقلاب جهانی حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف بپردازند. دراین باره توضیح دهید.

مبانی این انقلاب از اسلام گرفته شده است. امام راحل و رهبر معظم انقلاب هم با عنوان نایبان امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف در جایگاه رهبری قرار گرفتند. و به همین دلیل، مردم در این مسیر حرکت کردند. حرکت اساسی مردم که به دعوت لیبرال دموکرات ها نبوده است؛ مردم به نام دین و برای یاری نایب امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف و استجابت دعوتش به میدان آمدند.

انقلاب اسلامی یک گام بسیار اساسی به سمت ظهور بود؛ حرکتی متکی بر قرآن، سنت و امامت که با وقوع آن، توجه جهانی به مهدویت و موعود وارد فضای جدیدی شد. این سخن، به این معنی نیست که دیگر کار تمام شده و مشکلی در راه انقلاب اسلامی وجود ندارد؛ بلکه اگر از این انقلاب مراقبت نکنیم، ممکن است به انحراف کشیده شود.

البته ما باید توجه داشته باشیم که وقوع انقلاب اسلامی، گامی به سوی ظهور بود و نه خود ظهور. بنابراین سطح توقعاتمان از انقلاب اسلامی باید معقول باشد. طبیعی است که جامعه ما در این مسیر، با مشکلات و مسائل بسیاری روبه رو خواهد شد.

آن چه مهم است، جهش و حرکت ما به سمت ظهور است. بنابراین، جهش و تحول بزرگی صورت گرفته، اما در زمان ظهور است که به نقطه مطلوب خواهیم رسید.

گاهی ما یک فرض اشتباه می گیریم و بر اساس همان فرض اشتباه هم تحلیل می کنیم؛ در حالی که باید فرضیه مان را اصلاح کنیم. قرار نبوده که با وقوع انقلاب اسلامی همه مشکلات ما حل بشود. حل مشکلات، راه حل هایی دارد و آن راه حل ها باید در اقتصاد و سیاست و. .. اجرا شود.

البته اگر ما با زمینه سازی های مختلف بتوانیم یک جامعه الگو و نمونه بسازیم، توفیقات بیشتری را برآورده ایم.

حضرت امام خمینی (ره) می فرمودند: «این نهضت مقدس، برای انقلاب بزرگ مهدی موعود است». با این مبنا، به نظر شما، نقش انقلاب اسلامی در گسترش و تعمیق باور مهدویت چگونه بوده است؟

تفکر حضرت امام (ره) دقیقاً یک اندیشه جهانی است. نگاه ایشان، حتی در اوج مبارزه علیه شاه هم، هرگز قومی و منطقه ای نبود. این نوع نگاه حضرت امام (ره) را در سخنرانی های قبل از سال 1342 هم می توانیم ببینیم. اما نگاه جامعه، قبل و بعد از انقلاب، تفاوت بسیاری پیدا کرد.

اگر فضای فکری بعد از انقلاب را با فضای پیش از انقلاب مقایسه کنیم، متوجه تفاوت و جهش فکری جامعه بر اثر انقلاب اسلامی خواهیم شد؛ تحول بسیار مهمی که مکتب اهل بیت علیهم السلام را به عنوان راه نجات جهان معاصر معرفی می کرد.

انقلاب اسلامی در نگرش اندیشمندان و افکار عمومی جهانی نسبت به مسئله مهدویت تحول زیادی ایجاد کرده است. فقط در فاصله سال های 2000 تا 2010 میلادی، چندین میلیون صفحه مطلب در موضوع مهدویت منتشر شده، چند هزار فیلم کوتاه و بلند در مورد آخرالزمان ساخته شده و توجه مراکز فرهنگی و مطالعاتی به این مسئله جلب شده است.

امروز به برکت انقلاب اسلامی، موج اندیشه مهدوی و پیام مکتب امامت و ولایت به اقصی نقاط جهان رسیده است و دشمنی های بی سابقه علیه شیعه و انقلاب اسلامی هم به همین دلیل است. دشمن، شمشیرش را از رو بسته و از هر حربه ای برای تشکیک، شبهه افکنی و منکوب کردن تفکر مهدویت استفاده می کند.

در حال حاضر این هجوم با شبکه های ماهواره ای و فیلم های تولیدی شان شکل جدیدی به خود گرفته است. مستندات این حرف موجود است که صهیونیست ها در مرکز تحقیقاتی خود درباره شیعه مطرح کرده اند که انقلاب ایران دو بال دارد که باید قطع شود؛ یکی شهادت که بر فرهنگ عاشورایی تکیه دارد و دیگری، انتظار مبتنی بر فرهنگ مهدویت.

 به نظر شما تشکیل نظام سیاسی جمهوری اسلامی در ایران چه تأثیری بر دیدگاه نخبگان و افکار عمومی جهانی درباره حاکمیت دین در اجتماع گذاشت؟

در قرن بیستم، سکولاریسم به عنوان یک راه حل برای نجات جامعه، در جهان غرب مطرح شد و بر مبنای آن، شرایطی را ایجاد کردند که حاکمیت دین در صحنه سیاست و اجتماع به یک امر بعید، غیر محتمل و آرزوی دست نیافتنی تبدیل شد.

اما انقلاب اسلامی، طوفانی در این فضا ایجاد کرد که شرایط را تغییر داد. امید جای یأس ها را گرفت و به همه ثابت شد که در این عصر هم می توان حکومتی مبتنی بر دین و بر اساس عدالت و تقوا تشکیل داد.

امروزه ما شاهد ثمره های آن حرکت انقلابی ملت ایران هستیم. حرکت های اخیر در کشورهای عربی، بدون شک، متأثر از انقلاب اسلامی است. دشمنان در این سی سال هر کاری کردند تا مانع این تأثیرگذاری شوند، جنگ هشت ساله را به راه انداختند،

برای اجرای سیاست هایشان سرمایه گذاری های هنگفت کردند تا بلکه بتوانند این حرکت و موج را مهار کنند، اما نتوانستند و امروزه تمسک به اسلام و دین به عنوان عامل اقتدار در کشورهای اسلامی مطرح شده است.

ای اقتصادشان برنامه داشتند، تمام سرپل های اقتصادی دنیا را تصرف، و در هر شرکت اقتصادی و تجاری مهمی حضور پیدا کردند.

 

 

سخنرانی استاد رائفی پور با موضوع انقلابی به سمت ظهور

 

108,874 بار
 
۷ خرداد ۱۳۹۶
اگر به فیلترشکن (VPN) وصل هستید برای استفاده از تعرفه ترافیک نیم بهاء فیلتر شکن خود را خاموش کنید.
00:00 / 00:00
نظرات

بستن