محرم در آمریکا

محرم در آمریکا

?سال اولی که آمده بودم آمریکا خیلی نکته‌ها برایم جالب بود و تازگی داشت، از جمله برگزاری مراسم محرم در بین شیعیانی که از بسیاری کشورهای مختلف گرد هم می‌آمدند.

در ایالت مینسوتا مسجدی است به اسم مسجد امام حسین که بسیار مرتب و منظم تمام مراسم‌های مذهبی و غیرمذهبی مثل محرم و یا عید نوروز در آن برگزار می‌شود.

چون شرکت کننده‌ها از کشورهای مختلف هستند و خیلی‌ها هم آمریکایی هستند که یا در آمریکا به دنیا آمده‌اند و بزرگ شده‌اند و یا آمریکایی‌هایی هستند که مسلمان شده‌اند، مراسم‌ مختلف به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. یادم است سال اولی که برای شرکت در مراسم محرم به مسجد رفتم، روحانی جوانی که هم سن و سال خودمان بود داشت صحبت می‌کرد.

?بر اساس تجربه‌های قبلی از مراسم‌های محرم انتظارم از سخنرانی بالا نبود، اما بر خلاف انتظار واقعا سخنرانی خوبی بود. سخنران هم خیلی چهره‌ی آرام و متینی داشت و بسیار خوب و روان انگلیسی صحبت می‌کرد،

معلوم بود که آمریکا بزرگ شده بود چون اصلا لهجه نداشت. وقتی مراسم عزاداری شروع شد، دیدم که شروع کرد به روضه خواندن به زبان انگلیسی، آنقدر برایم عجیب بود که کمی خنده‌ام گرفت، تا حالا روضه‌ی انگلیسی نشنیده بودم، خیلی هم راستش اهل روضه گوش دادن نبودم،

اما کمی که گذشت آنقدر خالصانه و خوب و البته آرام و متین روضه می‌خواند که دیدم تمام جمعیت متاثر شدند و کم کم دیدم همه اطرافیانم شروع کردند آهسته آهسته به گریه کردن، کمی نگذشته بود که دیدم خودم هم متاثر شدم، بدون اغراق بهترین و موثرترین روضه‌ای که تا آن موقع شنیده بودم همان بود. سخنران که خوب باشد، کلام هم که قوی و متین و خالصانه باشد، انتظاری غیر از این نمی‌رود. بعد از مراسم با جوان روحانی صحبت کردم و بسیار از صحبت کردن با او محظوظ شدم. پدربزرگش سال‌ها پیش از عراق مهاجرت کرده بود به آمریکا، خودش هم که در آمریکا به دنیا آمده بود و همانجا بزرگ شده بود. جالب آنکه علاوه بر انگلیسی و عربی، فارسی هم خوب صحبت می‌کرد.
خلاصه آنکه محرم در آمریکا هم حال و هوای خودش را دارد.

محرم در آمریکا

17 بار
۱۳ مهر ۱۳۹۶
اگر به فیلترشکن (VPN) وصل هستید برای استفاده از تعرفه ترافیک نیم بهاء فیلترشکن خود را خاموش کنید.
نظرات
بستن