استعمال دخانیات واجب است

استعمال دخانیات واجب است

? ابن عثیمین (عالم مشهور سلفی ) می نویسد :

?وأما مسأله الدخان، فالدخان أهون من هذه المسأله؛ لأن الدخان قد اختلف فیه العلماء من قدیم الزمان وحدیثه، فمنهم من قال: إنه مباح، ومنهم من قال: إنه مکروه، ومنهم من قال: إنه حرام، ومنهم من قال: إنه مستحب، ومنهم من قال: إنه واجب، نعم أول ما خرج على الناس اختلفوا فیه کعاده الأشیاء الجدیده، الذین قالوا إنه واجب کیف یصیر واجباً؟ قال: نعم. لو فرضنا بعد ما أذن المؤذن والإنسان یشرب الدخان وله ساعه،

أو ساعتین ما شرب وهو دایخ الآن ما یمکن یروح یصلی إلا إذا شرب سیجاره، قالوا: فلابد أن یشرب من أجل أن یصلی بطمأنینه، فقالوا: هذا یجب «لا صلاه بحضره طعام ولا وهو یدافع الأخبثان». لکنا نقول: هذا لنبین للناس أن مسأله الدخان تحریمه لیس إجماعیاً، بل هو مختلف فیه.

? ترجمه:

?اما در مورد مساله ی دخانیات، مساله ی دخانیات آسان تر از این مساله [دادن اختیار طلاق به زن] می باشد.چرا که علماء در زمان قدیم و در زمان اخیر در مورد مساله ی دخانیات اختلاف کرده اند.بعضی از علماء گفته اند : مباح است (!!!)، و بعضی از علماء گفته اند مکروه است و برخی از علماء گفته اند حرام است و برخی از آنان گفته اند مستحب است (!!!) و برخی از علماء گفته اند واجب است (!!!).

بله اولین بار که مردم با این پدیده (دخانیات) رو به رو شدند همچون طبیعت پدیده های جدید در مورد آن اختلاف کردند.کسانی که گفتند استفاده از دخانیات واجب است چگونه واجب می شود ؟

گفت : بله.اگر فرض کنیم بعد از این که موذن اذان گفت و انسان در حال استفاده از دخانیات است و یک یا دو ساعتی است که از دخانیات استفاده نکرده و الان خُمار است و امکان ندارد که او بتواند برود و نماز بخواند مگر این که یک سیگار بکشد در چنین حالتی گفته اند باید از دخانیات استفاده کند تا بتواند با آرامش نماز بخواند و گفته اند واجب است. [همانطور که در حدیث است] به هنگام آماده بودن غذا یا به وقت غلبه ی ادرار و مدفوع بر انسان خواندن نماز صحیح نیست.اما ما این مطالب را می گوییم تا برای مردم تبیین کنیم که حرام دانستن استفاده از دخانیات یک مساله ی اجماعی نیست بلکه در تحریم آن اختلاف شده است.

?اللقاءات الشهریه،ج4،ص355 ط مؤسسه الشیخ محمد بن صالح العثیمین الخیریه

استعمال دخانیات واجب است

9 بار
۳۰ تیر ۱۳۹۶
اگر به فیلترشکن (VPN) وصل هستید برای استفاده از تعرفه ترافیک نیم بهاء فیلترشکن خود را خاموش کنید.
نظرات
برچسب های مرتبط
بستن