Header

سخنرانی استاد رائفی پور با موضوع نقد فیلم جدایی نادر از سیمین -لایه 3 و 4

1

سخنرانی استاد رائفی پور با موضوع نقد فیلم جدایی نادر از سیمین -لایه 3 و 4

لایه سوم
لایه سوم این فیلم بیان گر این است که تمام اتفاقات در فیلم، موضوع فتنه 88 را نشان می دهد یعنی پیرمرد شخصیت اصول گرایی است که روزنامه می خواند و کراوات می زند، ترمه یعنی نسل جدید که باید انتخاب کند، قاضی نقش حکومت بوده است.
درشروع دادگاه نمایش می دهد که گفته می شود یک سال و نیم پیش یک قراری گذاشتیم که نادر می گوید اگر بماند می تواند کاری انجام دهد که چنین شخصیتی نیز در جامعه ما وجود دارد ودیالوگ های ویژه آن در آشپزخانه نمایش داده می شود.
پولی که گم می شود نشان دهنده رأی گم شده مردم است و گشتن کیف راضیه یعنی گم شدن آرای مردم در انتخابات.
روی دکور، صحنه و رنگ به زیبایی کار کرده است یعنی به  رنگ سبز در تفکر سیمین و نادر خیلی کار می کند به این معنا که رنگ سبز در شال، رنگ در خانه نادر، لباس مادر سیمین، رنگ در خانه مادر سیمین، ماشین معلم ترمه، لباس آموزشی ترمه، زمینه ماکت دست ترمه، کرکره های خانه، به کار رفته است و در این فیلم سیمین اکثرا سبز می پوشید.
این در حالی است که در خانواده حجت هیچ اثری بر رنگ سبز آورده نمی شود به جز در نشان دادن پلاستیک آشغال خانه که سبز بوده است.
نسل بچه های حجت زمانی که به آشغال قرمز دست می زنند بیانگر این است که دستان فرزندان این قشر از جامعه آلوده می شود و خواهر حجت که به عنوان رابط این 2 خانواده است لباس سبز بر تن دارد.
پیانو نماد شادی و خوشحالی است که انتقال آن به بیرون به دشواری انجام می شود که یعنی رفتن خارج شدن شادی از خانه دشوار است.
دستگاه اکسیژن زمانی که هوا می دهد سبز رنگ است که نماد زندگی می باشد.
جایگاه آشپزخانه جای سیاسی است که در آن حرف مهمی زده می شود، حرف دزدی که همان گم شدن آرا در انتخابات است در آشپزخانه زده می شود.
قسم خوردن با گفتن نام امام حسین (ع) و امام زمان (عج) بوده است که ما نام این 2 ائمه را در انتخابات 88 به خوبی مشاهده کردیم.
آزاد شدن نادر توسط سیمین نشا ن دهنده این است که سیمین نمایانگر غرب است که توانسته نادر را آزاد کند.
بردن آهنگ های شجریان نماد بی فرهنگی کشور ایران است.
خود زنی حجت در انتهای فیلم همان کشته شدن افراد بی گناه در زمان انتخابات بوده است.
دیه 40 میلیونی یعنی رای گم شده 40 میلیونی مردم در انتخابات
دیه 15 میلیونی همان رأی مردمان روستایی است.
لایه چهارم
در لایه چهارم فیلم جدایی نادر از سیمین اسلام، صدای اذان، مسلمانان و … نامطلوب و بد نشان داده می شود مانند قسم خوردن راضیه به قرآن که زیبا نیست.
سقط شدن جنین راضیه در میان در و دیدن آن صحنه توسط فرزندش بیانگر موضوعاتی است که که کسی به آن توجه نکرده است.

  • نکته: این متن خلاصه ای از گفته های استاد رائفی پور است.

سخنرانی استاد رائفی پور با موضوع نقد فیلم جدایی نادر از سیمین -لایه 3 و 4

http://musicfm.ir/?p=8683

موارد مرتبط

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.