Header

سخنرانی استاد رائفی پور با موضوع اسطوره2 – قوم برگزیده 4 عبرت ایرانیان

1

سخنرانی استاد رائفی پور با موضوع اسطوره2 – قوم برگزیده 4 عبرت ایرانیان

به اعتقاد ماکسیم گیلان، آنها به فکر زنده کردن فرهنگ کنعانی خود بودند و نه فرهنگ مذهبی. در این نوشته نیز مهر تأییدی بر کنعانی بودن یهودیان زده شده است و نه فلسطینی بودن آنها. «کنعان» در زمان استعمار به «فلسطین» پیوست.
مسئله قابل توجه دیگر این است که وقتی قوم بنی اسرائیل از «مصر» به کنعان رفت، قومی به نام کنعانیان در آنجا ساکن بود.

تاریخ از آنها، در حدود 20 قرن ق.م. یاد کرده است. بسیاری از شهرهای کنعان مانند «غزّه»، هم عصر با سلطنت فراعنه می باشد؛ عصر مفرغ، یعنی حدود 3100 ق.م.

این شهرها عبارتند از: «مجیدو» (7)، «جریکو» و «تل الفار». (8) از مدارکی که در حفّاری ها به دست آمده و ابا ابان، وزیر امور خارجه گلدامایر از آنها در کتاب خود به نام «قوم من» یاد کرده، معلوم شده که مردم «کنعان» دارای فرهنگ پیشرفته ای بوده و اطراف شهرهای یاد شده را با آجر نپخته حصار کشیده بودند.

این شهرها دارای استقلال داخلی بود و فقط بعضی از فراعنه در آنجا نفوذ سیاسی داشته اند. این نفوذ تا عهد رامسس دوم ادامه داشت. پس از آنکه حکومت «مصر» در آن نواحی دچار ضعف شد،

«هیبروها» (عبرانی ها) بعضی از شهرهای آن را گرفتند و در آنجا ساکن شدند و «خیمه عهد» (9) را بر زمین گذاردند. نکته جالب توجه این است که در کتاب «عهد عتیق»، کراراً از جنگ قوم بنی اسرائیل با اقوام فلسطینیان یاد شده است.

از این نکته به خوبی آشکار می شود که آنها ساکنان اولیه «فلسطین»نبوده و آن سرزمین را به زور و توسل به جنگ گرفته اند و حضرت داوود پیغمبر (علیه السلام)، بعد از جنگ های بسیاری که با ساکنان فلسطین کرد، بالاخره در «اورشلیم» که در آن وقت «جیبوس» (10) نامیده می شد، خیمه عهد را زمین گذارد. برگ دیگری از اینکه فلسطین، سرزمین موعود نیست، مطلبی است که در «تورات» ضمن کتاب اول سیموئیل آمده است و آن از فرار حضرت داوود (علیه السلام) به سرزمین فلسطینیان حکایت دارد به این شرح که:
… داوود پیغمبر در دل خود گفت: الحال روزی به دست شائول هلاک خواهم شد… چیزی برای من بهتر از این نیست که به زمین فلسطینیان فرار کنم.

سخنرانی استاد رائفی پور با موضوع اسطوره2 – قوم برگزیده 4 عبرت ایرانیان

http://musicfm.ir/?p=8650

موارد مرتبط

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.