Header

تعهدات رسمی ایران در توافق پاریس بررسی نشده است!

تعهدات رسمی ایران در توافق پاریس بررسی نشده است!

?طبق توافق پاریس، وضعیت موجود کشورها به‌عنوان معیار در نظر گرفته می‌شود؛ ادامه وضع موجود به این معناست که صنایع ما به همین میزانی که الآن است انتشار گازهای گلخانه‌ای داشته باشند و این یعنی توسعه به همین میزان بماند.

?در این راستا بر اساس سناریوی ادامه وضع موجود، ایران میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را ۴درصد به‌صورت غیر مشروط کم می‌کند ولی این میزان را به‌شرط لغو تحریم‌ها به ۱۲درصد می‌رساند.

?برای کاهش ۱۲ درصدی گازهای گلخانه ایی باید حدود ۵۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کنیم!

?منابع این سرمایه‌گذاری عبارتند از:
1- ذخیره یارانه‌های وزارت نیرو : این در حالی است که وزارت نیرو بدهکارترین وزارتخانه است و غیر قابل‌اتکاترین راه موجود همین است!
2- صندوق ملی_محیط‌زیست: این صندوق کلاً ۵میلیارد تومان موجودی دارد!
3- کمک‌های بین‌المللی: ۱۰۰ میلیارد دلار کمک بین‌المللی که کشورهای توسعه‌یافته برای کاهش تولید آلاینده‌ها باید به کشورهای دیگر پرداخت کنند. اما اصلاً معلوم نیست این کمک‌ها به کدام کشورها و با چه سازوکاری و چه مقدار پرداخت می‌شود.

?ما باید چه اقداماتی انجام دهیم که یک کشور توسعه‌یافته به ما ۵۲میلیارد دلار بدهد؟! خوب قاعدتاً آن کشور هم تعهداتی از ما می‌خواهد؟ضمن اینکه باید واقع‌بین بود و باید تجربه‌های قبلی را هم بررسی کنیم.

?اگر ما نتوانیم این ۵۲میلیارد دلار را برآورده کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟

?در روسیه امضای این سند تا سال ۲۰۲۰ به تعویق افتاد. برای اینکه بتوانند در این زمینه تحقیق کنند و تأثیرات امضای این سند را بررسی کنند، ولی متاسفانه تعهدات رسمی جمهوری اسلامی ایران در توافق پاریس تاکنون در مجلس و هیچ نهاد نظارتی بررسی نشده است.

?لذا جهت جلوگیری از تحریم‌های احتمالی و عدم پذیرش محدویت برای پیشرفت صنعتی کشورمان باید مبانی علمی و اجرایی توافقنامه پاریس به دقت توسط کارشناسان و نهادهای_نظارتی و قانون‌گذاری بررسی شود؛ چراکه به نظر می‌رسد یکی از اهداف پنهان مطرح شدن موضوعاتی از این دست، ایجاد محدودیت در بهره ­مندی از منابع خدادای مانند نفت و گاز در کشورهای دارنده منابع است.

تعهدات رسمی ایران در توافق پاریس بررسی نشده است!

تعهدات رسمی ایران در توافق پاریس بررسی نشده است!

http://musicfm.ir/?p=10391

موارد مرتبط

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.